Poutnické místo
Poutnickým místem v krajině vzdává hold Janu Amosi Komenskému obec, v níž má tato velká osobnost světových dějin své kořeny. Přívlastek vytvořený z názvu naší obce převzal Komenský do svého příjmení. Určitě tedy měl k tomuto místu zvláštní vztah. Jeho dílo je nesmírně obsáhlé a často citované. Ještě po několika staletích je téměř nekonečnou studnicí poučení a inspirací pro současníky.
Jedním z největších děl J. A. Komenského je Labyrint světa a ráj srdce, které napsal zhruba před 400 lety. Ještě dnes se nejeden čtenář podivuje nad tím, jak trefně vykresluje autor podstatu lidské společnosti a světa. Možná i proto je toto dílo stále velmi aktuální a poučné.
Poutnické místo má odkazovat na dílo Labyrint světa a ráj srdce. Jeho symbolika spočíva v tom, že poutník přichází z Labyrintu světa do klidu svého nitra, do Ráje srdce, aby si tam odpočinul od shonu okolního světa. Aby poseděl u sochy květu, který je symbolem tvořivých sil přírody. Přírodu Komenský považoval za jeden z pramenů, ze kterých se člověk učí o sobě a o svém poslaní. Takto osvěžený se poutník zase vydává do Labyrintu světa, aby v něm smysluplně a tvorivě působil.
Před obecním úřadem je na informačním panelu mapka, jak se k Poutnickému místu dostat. Je nápomocná k orientaci, není však záměrně dokonalá. Cesta na Poutnické místo je jen naznačena, takže přijít do cíle putování může vyžadovat jisté úsilí, pozornost a fantazii. Cestu lemuje 6 zastavení s citáty Komenského. Na poutnícké místo se dá vstoupit dvěma dřevěnými branami, každá z nich nese taktéž citáty Komenského.
Návrh sochy květu je dílem uherskobrodského umělce Stanislava Žampacha, její realizaci uskutečnil ve spolupráci s Josefem Šleglem. Vznik Poutnického místa podnítil a organizační dohled zajišťoval Spolek pro uctění památky J. A. Komenského z prostředků Nadace Via. Místo bylo slavnostně otevřeno 27.8.2022.
Datum poslední aktualizace: 19. 9. 2022 1:24