Stanislav Žampach
Stanislav Žampach (1956)
Vystudoval sochařinu, ale téměř celý život zasvětil práci se sklem. V roce 1990 založil vlastní ateliér zaměřený na umělecké tvarování a pískování skla, který v roce 2018 předal mladšímu synovi, a poté se naplno věnuje malování obrazů.
V poslední době si častěji uvědomuje, že stejně tak jako pracuje s barvami a tmelem, zároveň pracuje i s energií, kterou do svých obrazů předává. Spíše než konkrétní hmatatelné věci pak maluje symboly, které představují jeho vnitřní svět. Maluje, protože ho to nesmírně baví, přináší mu to radost a uspokojení. Právě při malování cítí pozitivní energii, kterou skrze svou tvorbu předává dál.
Svou výtvarnou techniku popisuje jako reliéf v obraze tvořený akrylovým tmelem, špachtlí, plátkovými kovy, barvami, doplněnými patinováním a malbou. V průběhu let prošel mnoha etapami, které jeho současný výtvarný projev definovaly. Vyzkoušel nejrůznější postupy od volné grafiky přes sochařinu v kameni i dřevě, až po práci se sklem. Všechny tyto fáze mu mnoho daly a vše co dělal, dělal rád a s maximálním nasazením. Dnes si, jak občas říká, jen někdy hraje se sklem, maluje a žije si tím svůj sen.
Stanislav Žampach je mj. autorem dřevěné sochy květu na Poutnickém místě v lokalitě Myší húšť nad obcí směrem na Rasovou.
Sám k tomu říká: "Nikdy jsem netušil, čeho všeho jsem v tom dobrém a výtvarném smyslu slova schopen, ale postupně jsem na to přicházel. Od grafiky, přes řezbářské a sochařské práce, až po téměř celoživotní úděl - sklo, později obrazy a nyní i monumentální plastiku úctyhodných rozměrů s prostým názvem „Květ“. Výška 240 cm, průměr 60 cm a váha dubového kmene 1 tuna. „Přišla“ výzva. Chtělo to většinou velkou dávku odvahy ji přijmout, ale dnes už vím, že to byla správná volba, že vše co jsem dělal, dělal jsem s velkou úctou k materiálu a naplno. Jinak to ani nejde, když chci vidět výsledky a neustále se profesně vyvíjet. Tvořím tak, aby lidé poznali můj „rukopis“ i přes různorodost materiálů a technik. Děkuji Marku Gondovi za důvěru a velkou výzvu podílet se na projektu. Děkuji Pepovi Šleglovi za jeho šikovnost a nasazení při společném vytváření sochy."
GPS souřadnice místa: 48.9832761N, 17.8006764E
Více ukázek tvorby Stanislava Žampacha můžete vidět na obrazy.zampach.com..