mapa
Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Lidové zvyky

Lidové zvyky

FAŠANK

V Komni se stále dodržuje šavlový tanec, který předvádějí čtyři „skakúni" ­ odvedenci se šavlemi. Skakúny doprovází v průvodu policajt, právo a další masky přestrojené hlavně za staré řemeslníky (v průvodu bývá až 70 masek). Tanec se předvádí před každým domem v obci, vyhrává 5 hudebníků a zpívá se píseň „pod šable". Po obchůzce se koná fašanková zábava, kde o půlnoci zatančí skakúni poslední tanec a předají šavle mladším vrstevníkům. Komenský fašank je velmi populární a navštěvují jej lidé z širokého okolí. Několikrát se prezentoval na Strážnických slavnostech, Uherskobrodských dnech a v poslední době na Světovém festivalu šavlových tanců ve Velké Británii.

Lidové zvyky v Komni

Fašank v Komni - masky Lidové zvyky Lidové zvyky

Video - Fašank 2008:

http://www.stream.cz/video/39764-komensky-fasank-2008

Na Tři krále chodí po vesnici skupinky koledníků v přestrojení za tři krále a přejí občanům šťastný nový rok. Na vchodové dveře každého domu v obci napíší posvěcenou křídou zkratky jmen králů Kašpar, Melichar, Baltazar (K+M+B) a letopočet. Zpívají píseň "My tři králové jdeme k Vám..."

Lidové zvyky Lidové zvyky
   

Na sv. Františka a na sv. Josefa chodívaly hlavně děti „vyhrávat", cinkaly a klepaly na pokličky a zpívaly: „Pukaly lavice, pukaly stolice, pukaly aj dveří, Františko, Josefku otevři ..."

Dnes chodí děti jen výjimečně ke svým známým, ale zato muzikanti chodí vyhrávat všem Josefkům pravidelně.

Josefovské vyhrávání 2008 Lidové zvyky Lidové zvyky

Velikonoce - tepáníVelikonoce - na Zelený čtvrtek, když přestanou vyzvánět zvony chodí chlapci do 14 let „repat". Jezdí po celé vesnici s „repačama" ráno, v poledne, večer a o půlnoci. Na Bílou sobotu „poručníci" (kluci, kteří vycházejí ze školy) chodí „vyklepávat". Vyklepávají u domů, z nichž se klepání nikdo nezúčastnil, klepou „klepačem" a zpívají: „Třetího dne stal spasitel všeho světa vykupitel, radujme se, veselme se aleluja". Za to dostávají výslužku. Na pondělí velikonoční chodí mladí i starší po „mrskačce".

Lidové zvyky

Lidové zvyky

Lidové zvyky

Lidové zvykyLidové zvyky

Lidové zvyky

30. dubna staví odvedenci každoročně na fotbalovém hřišti máj. Tento se staví tradičně za pomoci dřevěných líh a proto je nutno k postavení až 30 m máje alespoň 50 chlapů.

Lidové zvyky

Lidové zvyky

Video - Stavění máje

http://www.stream.cz/video/73819-kveten-lasky-cas

Na sv. Jakuba - 25.7. jsou komenské hody. V sobotu se pravidelně koná v mysliveckém areálu na Rasové hodová zábava. V neděli ráno je slavnostní mše svatá, při které a po ní vyhrává místní dechová hudba. Po obědě bývá na hřišti sportovní odpoledne.

Komenský kroj

Komenský kroj patří do skupiny slavicko-bojkovických, který se jako samostatný zachoval nejdéle. Kroj se v Komni běžně nosil naposledy asi před 100 lety. Dnes se kroj nosí jen při významných příležitostech. V komenském kroji vystupuje místní dechová hudba KOMŇANÉ a soubor Světlovan z Bojkovic.

Lidové zvyky

Lidové zvyky
Lidové zvyky Lidové zvyky
FIRMY A SLUŽBY V NAŠÍ OBCI

16. 11. Otmar

Zítra: Mahulena, Den studentů

Videa z obce a okolí

Videa z obce a okolí

 

 

Reportáž TV Slovácko ze slavnostního převzetí ocenění Vesnice roku 2011

Převzetí ocenění Vesnice roku 2011

 

EKO SADY KOMŇA

www.biosvestky.cz

Město Bojkovice

http://www.bojkovice.cz/

Město Uherský Brod

www.uherskybrod.cz

Bílé Karpaty

http://www.fotokarpaty.cz

Portál veřejné správy

www stránky PVS

Portál státní správy

www stránky

Vyhledávání spojení

www stránky

Počasí

Radar bouřky

Návštěvnost stránek

402399